Menu

Niezawodny alkomat. Podpowiadamy jak wybrać

Alkomat to specjalne urządzenie, które ma służyć użytkownikowi do mierzenia stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Najczęściej stosowany jest przez Policję i inne służby mundurowe. Coraz częściej jednak prywatne osoby kupują je dla własnego bezpieczeństwa i innych użytkowników dróg. Są powierzchnie dostępne, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Jaki jednak wybrać alkomat, by był dokładny i przedstawiał nam faktyczny poziom stężenia alkoholu? Czym kierować się przy jego wyborze??

Użytkownicy alkomatów

Jak już wcześniej zostało wspomniane z testerów trzeźwości najczęściej korzysta Policja, Straż Miejska i inne służby mundurowe. Obserwuje się jednak wzrost zakupu tych urządzeń przez osoby prywatne, a także firmy transportowe i nie tylko!

Kierowcy chcą mieć pewność, że po wieczorze poprzedzającym wyjazd do pracy, czy dłuższą trasę są trzeźwi. Dzięki temu zapewniają sobie i innym kierowcom większe bezpieczeństwo na drodze.

Przedsiębiorstwa prywatne również inwestują w alkomaty!! Przełożeni pragną mieć pewność, że ich pracownicy w godzinach pracy są trzeźwi. Jest to ważne szczególnie w pracy, gdzie w każdej chwili może zdarzyć się jakiś nieprzewidziany, nieszczęśliwy wypadek, np. na produkcji, w pracy przy maszynach, w pracy na wysokościach, w branży budowlanej. Często zdarza się jednak, że pracownicy są nietrzeźwi w godzinach pracy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem. Kontrole trzeźwości pracowników w firmach jednak określone są odpowiednimi przepisami.

Poziom alkoholu również sprawdza się u pacjentów, którzy trafiają na pogotowie.
Jest to wymagane, w celu określenia przyczyny wypadku lub ogólnego stanu pacjenta. Ostatnimi czasy sprawdzana jest również trzeźwość lekarzy…

Kryteria wyboru alkomatu

Przy zakupie urządzenia musimy zastanowić się nad kilkoma ważnym kwestiami. Mianowicie: jak często będzie używany? Na jak długo ma nas służyć? Jak bardzo ma być dokładny?

Jeśli chcemy być posiadaczami profesjonalnego i dokładnego alkomatu warto zainwestować. W przypadku tego urządzenia cena jest wyznacznikiem jego jakości. Im bardziej dokładniejszy i precyzyjny alkomat, tym będzie on niestety droższy.

Cena

Na rynku tych urządzeń przedział cenowy jest ogromny. Cena alkomatu może wynosić od kilkudziesięciu złotych, aż do kilkuset. Cena zależy od technologii zastosowanym w testerze.

Zaufany sprzedawca

Niewiele firm na rynku ma w sprzedaży naprawdę dokładne alkomaty. Podczas planowania kupna urządzenia warto sprawdzić sprzedawcę i jego sytuację na rynku oraz ofertę. Dobry sprzedawca często w ofercie posiada opcję pierwszej kalibracji za darmo.

Atest i rodzaj sensoru

Przy zakupie alkomatu musimy zwrócić uwagę na to czy posiada aktualny atest oraz jaki rodzaj czujnika posiada. Wyróżnia się alkomaty półprzewodnikowe, elektrochemiczne, spektrofotometryczne oraz modele zaprogramowane na zasadzie kalibracji.

Jak uzyskamy wiarygodny wynik?

Precyzyjny wynik testu uzyskamy tylko wtedy, gdy do badania użyjemy dobrej jakości alkomatu i gdy badanie odbędzie się w określonym czasie. Powinno się je wykonywać najwcześniej od 20 do 30 minut po spożyciu alkoholu. W innym wypadku nasz wynik może być bardzo zawyżony. Nie należy również pod żadnym pozorem kupować urządzeń używanych, gdyż nie dadzą nam pewności, co do wyniku przeprowadzonego testu.

Właściciel bloga i sklepu z alkomatami, bogata wiedza z zakresu działania alkomatów.